Ukraina rozważa budowę centrum wydobycia bitcoinów w oparciu o energię jądrową

  • Ukraińskie Ministerstwo Energii rozważa budowę centrum wydobywczego bitcoinów, które miałoby wykorzystywać energię jądrową kraju.
  • Centrum mogłoby mieć podobno moc od dwóch do trzech gigawatów.

Ministerstwo Energetyki Ukrainy rozważa budowę centrum wydobywczego bitcoinów, aby wykorzystać nadmiar energii jądrowej w kraju.

Ukraińskim producentem maszyn do wydobywania bitcoinów

Urzędnicy ministerstwa przeprowadzili w zeszłym tygodniu rozmowy z Jewhenem Władimirowem – ukraińskim wiceministrem energii ds. rozwoju cyfrowego, Energoatomem – państwowym przedsiębiorstwem energetyki jądrowej oraz Hotmine – ukraińskim producentem maszyn do wydobywania Bitcoin Storm, aby posunąć tę propozycję do przodu.

Vladimirov powiedział, że centrum wydobycia kryptowalut pomoże wykorzystać ukraińską energię jądrową, zwiększy zyski Energoatomu i pomoże powiększyć rządową kasę z podatków.

„Pomysł stworzenia centrum danych w oparciu o elektrownię jądrową, oczywiście, zasługuje na uwagę, ponieważ ukraiński UES [zunifikowany system energetyczny] ma niewykorzystaną pojemność bazową“ – powiedział Vladimirov. „Stałe obciążenie jądrowych bloków energetycznych może przynieść dodatkowy zysk państwowemu Energoatomowi i umożliwić działalność przedsiębiorstw, które będą również płacić podatki do budżetu krajowego“.

Nie jest jasne, jaki rozmiar miałoby centrum danych, jeśli propozycja zostanie sfinalizowana, ale według raportu Data Center Dynamics, może to być od 250 do 500 megawatów, a także może wzrosnąć do 2-3 gigawatów. Dla kontekstu, niektóre największe chińskie farmy wydobywcze bitcoinów miały około 3 gigawatów energii elektrycznej z elektrowni wodnych podczas pory deszczowej w zeszłym roku.

Aby posunąć naprzód propozycję Ukrainy, należy najpierw rozwiązać pewne kwestie, według Vladimirova. Należą do nich między innymi kwestie regulacyjne, prawne, badawcze oraz obliczenia dotyczące zapotrzebowania na energię elektryczną.

Hotmine jest „przekonany“

Hotmine jest „przekonany“, że Ukraina może stać się jednym ze światowych liderów w wydobyciu kryptowalut dzięki przystępnej cenowo energetyce jądrowej.

Jeśli chodzi o kolejne kroki, Hotmine, Energoatom i Ministerstwo Energii rozważą podpisanie memorandum, które określi konkretne środki w celu utworzenia centrum wydobycia kryptowalut.

Oficjalna dyskusja jest następstwem propozycji z maja ubiegłego roku, kiedy to pełniący obowiązki ministra energii Ukrainy Olha Buslavets doradził Energoatomowi, aby rozważył wykorzystanie nadmiaru energii elektrycznej do wydobywania kryptowalut.

Ukraina była ostatnio aktywna w przestrzeni kryptowalutowej. W zeszłym miesiącu Ministerstwo Transformacji Cyfrowej nawiązało współpracę z Stellar Development Foundation w celu opracowania ekosystemu wirtualnych aktywów i cyfrowej waluty Ukrainy w banku centralnym. W zeszłym roku ministerstwo powiedziało, że nie będzie regulować przemysłu wydobywczego kryptowalut, ponieważ jest on już samowładny dzięki zasadom konsensusu blockchain.